Collection: Play

At Fort Wayne Clay, our goal is to allow anyone who wants to explore new mediums and methods of making with clay to come and play at our studio!

The classes listed here are limited to 1-2 classes. They're designed with beginners and 'non-artists' in mind. Our teachers are great at leading you step by step through the process. If you want to be free to put anything on your pots, that's awesome! If you want stamps and rollers and guidance in how to add texture and use caution, that's great too!

We know art and learning new things can be intimidating and we want you to fall in love with clay as much as we have.

- All classes are small and focus on making one kind of item. 

- Pieces will be through the kiln and ready for you to glaze after about 1 week. 

- We are now offering the opportunity to glaze your own piece! Each participant will receive a glazing voucher at the end of class to redeem when you come in to glaze your piece(s).

- If you would like us to glaze your piece, there will be added cost, which varies based on the complexity of piece (Bowls? Easy! Pumpkins? Er....)

Studio is located at Georgetown

Fort Wayne Clay    6742 E State Blvd

12 products
  • 1-Hour Mini Wheel Class
    Regular price
    $50.00
    Sale price
    $50.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Fall Pumpkins Handbuilding Class
    Regular price
    $75.00
    Sale price
    $75.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Luminary Class
    Regular price
    $50.00
    Sale price
    $50.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Planter Class
    Regular price
    $55.00
    Sale price
    $55.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • 4 Week Cylinder Bootcamp (Prerequisite for all others) (Tier 1)
    Regular price
    $115.00
    Sale price
    $115.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • 4 Week Class Lidded Vessels Class (Tier 3)
    Regular price
    $115.00
    Sale price
    $115.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • 4 Week Thrown and Altered Class (Tier 2)
    Regular price
    $115.00
    Sale price
    $115.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Personal Snack Trays Class
    Regular price
    $45.00
    Sale price
    $45.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out